IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Renault спира да доставя мотори за Формула 1

Компанията обяви, че приключва отношенията си с Red Bull и Toro Rosso

Renault спира да доставя мотори за Формула 1

Автомобилното подразделение на френската марка Renault – Sport F1, отговарящо за разработката на двигатели за отборите във Формула 1, предсрочно ще прекрати сътрудничеството със своите клиенти – Red Bull и Toro Rosso. Това съобщи шефът на алианса Renault-Nissan Карлос Гон на автосалона във Франкфурт.
Renault спира да доставя мотори за Формула 1
„Ние вече предупредихме ръководството на Формула 1, като им казахме да не разчитат на нас като доставчик на двигатели. Всичко приключи. Ще спазим договорите, които имаме, но сме принудени да се откажем като производител и доставчик на мотори”, категоричен бе Гон.

Президентът на групата Renault-Nissan намекна за подобен сценарий още преди два месеца по време на финалите на Формула Е, в която Renault е основен доставчик на компоненти. Тогава Гон обяви, че френската марка ще инвестира повече в състезанието с електрически коли, но същевременно готви голяма промяна за следващия сезон на Формула 1.

"Като конструктор и производител на двигатели, нашата компания обира негативите при всеки неуспех и бива забравяна, когато болиди с двигател Renault печелят. Със сигурност нещата не могат да продължават така. Ще научите подробностите съвсем скоро", бяха думите на Гон.

Договорът на Renault с Red Bull и Toro Rosso е до края на 2016 г. Въпреки твърденията на Гон, че той ще бъде изпълнен, е твърде вероятно е сътрудничеството с тези два отбора да приключи по-рано – още след края на настоящия шампионат.

„В момента преразглеждаме контрактите с нашите клиенти, така че все още е твърде рано да говорим за това по какъв начин ще приключат нашите взаимоотношения”, обясни шефът на Renault-Nissan.

Вече се знае, че Red Bull води преговори за получаване на двигатели за 2016 г. с Ferrari. Преди това отборът на милиардера Дитер Матешиц поиска да си сътрудничи с Mercedes-AMG, но получи категоричен отказ от германците.

Междувременно се появиха спекулации, че този ход на Renault е свързан с желанието на френската компания да има собствен отбор във Формула 1. Един от вариантите е това да бъде Lotus, който до миналата година ползваше двигатели на френската марка, но сега си сътрудничи с Mercedes-Benz.

Снимка: Renault Sport F1

 

Тагове: renault sport
0 от 500
  • #14
    2 rate up comment 4 rate down comment
    недоразбирачев ( преди 10 години )
    прав си бе - рено не са плъхове а самия потъващ кораб!добре е шамандурата нисан да ги държи все още на повърхноста...
  • #13
    0 rate up comment 7 rate down comment
    Разбирачев ( преди 10 години )
    Плъховете първи напускат потъващия кораб!Но не Рено са плъховете а БМВ,Тойота и Хонда.Последните се опитаха да се върнат но уви.А Ф1 наистина е потънал кораб.Гледаемост и т.н. са на смешни нива.Няма тъпка,няма нищо.Стерилност и нагласени шампионати.И какво Ферари срещу Мерседес?Егати двубоя.Рено нарочно се *** таз година за да разтрогнат по лесно.Ами успех!
  • #12
    7 rate up comment 3 rate down comment
    Аз! ( преди 10 години )
    Офф, повечето, които коментират нямат елементарни познания за Формула 1. Двигателя на Рено до 2013 беше по-слаб с около 40 к.с. от този на Мерцедес и Ферари, но за сметка на това беше най-икономичен и гъвкав. Двигателя им беше главната причина да има обдухване на дифузьори. На Нюй просто му светна лампата и ето ти 4 години доминация.
  • #11
    2 rate up comment 8 rate down comment
    b ( преди 10 години )
    Когато Уилямс доминираха с двигатели на рено, в началото на 90те, то тези ДВГ се произвеждаха от малката фирма Кроматек, финансово зависима от рено.Въобще защо ли рено окончателно не се превърнат в банка на френските държавни пари, вместо да мъчат хората с подобията си на коли!?
  • #10
    4 rate up comment 4 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    И кой издигат Рено на върха след всеки 2г? Да не бъркаш Рено с Ейдриан Нюи, след последната титла на Алонсо през 2006г Рено са пълна скръб, по-ниски коне, но с по голям харч. За да не говоря голословно може да се видят успехите на фирмения отбор след 2006г за да се види какво са представлявали всъщност.През 90-те имаха страхотен моторПоследните 6-7г Мерцедес имат най-добрия мотор, но също така имаха слаба аеродинамика. Сега нещата са различни и си личи
  • #9
    5 rate up comment 1 rate down comment
    М еги ( преди 10 години )
    Ами Мерцедес използва и двигателите на Рено за А А класата,С класата и Ситан. Не че нещо те нали са в съюз с Рено заради това качеството на последните излезли модели се контролира от Мерцедес специално за Талисман.
  • #8
    4 rate up comment 2 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    Ха, че Мерцедес чии двигатели използва масово, освен своите?
  • #7
    26 rate up comment 3 rate down comment
    а ( преди 10 години )
    Когато Уилямс доминираха с двигатели на Рено, в началото на 90те още никой не си и мислише да обединява Нисан И Рено. Още по-малко през 60те и 70те, когато участват и със свое шаси, а през 70те въвеждат и турбодвигателите във формулата.Така, че Рено може да ползва платформи и двигатели от Нисан за нормалните си коли, но програмата за Ф1 си е изцяло на Рено.Това, че двигателите за Ред БУл се водят инфините и това пише на болидите си е поради маркетингови причини.
  • #6
    4 rate up comment 2 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    и в пистовите
  • #5
    15 rate up comment 5 rate down comment
    Анонимен ( преди 10 години )
    факт е, че при всяка промяна на правилата на рено са им нужни не повече от 2 сезона, за да издигнат някой на върха, което се задържа още 2-3 сезона и отново променят правилата- просто на всички не им изнася, че франсетата са по-добри и някои лобират в управлението да променят правилата в изгода на мерцедес, ферари и т.н. пазещи имената си производители- всеки, достатъчно възрастен да е гледал автомобилни спортове повече от последните 5 години го е видял- и в рали шампионатите,включително дакари