IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Джийн Хекман беше и запален автомобилен пилот

Някои от най-силните му филми са свързани със страхотни коли и преследвания

С все още мистериозната кончина на Джийн Хекман - светът на киното загуби един от най- харизматични актьори на своето поколение. Той изигра запомнящи се роли в многобройни филми, като не липсваха и сцени, в които шофира яки автомобили.


Хекман


Сред холивудските звезди на 20-ти век малко актьори се осмеляват да предизвикат най-добрите пилоти в света. И Хекман беше сред тях. Да, Пол Нюман има успешна състезателна кариера с класиране на подиума в „24 часа на Льо Ман“ през 1979 година.  Стив Маккуин пък взе своя момент слава с победа в класа в 12-те часа на „Себринг“ през 1970-а. 

Но Джийн Хекман също има опит на пистата. Роден през януари 1930 година, двукратният носител на Оскар се състезава в края на 70-те и началото на 80-те години. Той се пуска в SCCA Formula Ford, като участва в четири теста за издръжливост в шампионата IMSA GTU между 1983 и 1984 година. Сред тях престижни събития като „24 часа на Дайтона“ и „12 часа на Себринг“. Въпреки че състезателната му кариера е по-кратка от тази на Нюман, участието му в моторния спорт демонстрира истинска страст към скоростите.


„The French Connection“ („Френска връзка“, 1971)  

Една от най-известните роли на Хекман е тази на детектив Джими „Попай“ Дойл в криминалния трилър на Уилям Фридкин. Преследване с Pontiac LeMan на магистрала в Бруклин влезе в историята на екшън киното.


„Гризни оловото“ („Bite the Bullet“, 1975)

Филм, развиващ се в епоха, когато колите все още не са съществували. Тук Хекман играе каубой, който участва в изтощително състезание за издръжливост на кон през Запада. Въпреки че няма автомобили, сюжетът напомня духа на бъдещето Париж-Дакар.


„Нощни действия“ („Night Moves“, 1975)


Хекман


Това е трилър, режисиран от Артър Пен, в който Джийн Хекман играе Хари Моузби, частен детектив, замесен в заплетен случай, който го отвежда от Калифорния до Флорида. В този филм връзката между главния герой и автомобилите е особено интересна. Хари Моузби кара Ford Mustang от 1973-а.

Емблематична кола, която помага да се определи личността на героя: старомоден частен детектив, но с определен стил и независим дух. В допълнение филмът включва други представителни автомобили от епохата, като Chevrolet Impala и Plymouth Valiant , често използвани в сцени, развиващи се в най-деградиралите квартали, допринасяйки за мрачната атмосфера.

Въпреки че не е чист екшън филм, има моменти, в които колата почти се превръща в символ на разочарованието на героя. Моузби е потопен в свят на морална неяснота. Сцените с колата често отразяват душевното му състояние: самота, объркване и чувството, че винаги е една крачка зад истината.


„Френска връзка II“ („The French Connection II“, 1975)
 

Хекман


В продължението на "The French Connection", режисирано от Джон Франкенхаймер, Хекман отново влиза в ролята на Дойл, този път на мисия в Марсилия, за да разбие наркокартел. Въпреки че във филма няма емблематична поредица от преследвания като в първия, тесните улички и френските коли от онова време – включително Citroën DS и Peugeot 504, спомагат за създаването на уникална атмосфера.


„Разговорът“ („The Conversation“, 1974)

Режисиран от Франсис Форд Копола, филмът разказва историята на параноята на Хари Кол, експерт по наблюдение. Въпреки че автомобилите не са главните действащи лица, обстановката от 70-те години на миналия век включва няколко емблематични модела като Volkswagen Beetle и Ford Torino. .


„Шофьорът“ (The Driver, 1978)

Хекман има поддържаща роля в този екшън филм на Уолтър Хил, където истинският герой е Райън О'Нийл, криминален тип и автомобилен състезател. Тук колите са от съществено значение за сюжета, с една от най-добрите сцени на преследване в историята на киното. Сред открояващите се са Chevrolet C-10 Pickup и Ford Gran Torino .


Супермен: Филмът (Superman, 1978)

Лекс Лутър, героят на Хекман, е брилянтен престъпник. В този филм автомобилите играят важна роля в описването на градския живот, като множество емблематични превозни средства като Cadillac Fleetwood и Lincoln Continental са символи на мощ и лукс.


"Hoosiers" (1986)

 

Хекман


Спортен филм, базиран на истинска история, в който Хекман играе Норман Дейл, гимназиален треньор по баскетбол, който води отбор от гимназисти на щатския шампионат на Индиана. Въпреки че филмът се фокусира върху спорта, декорите от 50-те години на миналия век предлагат интересна селекция от класически автомобили, включително Chevrolet Styleline и Ford Customline .


„Един мъж и една жена, 20 години по-късно“ („A Man And A Woman“), 20 Years Later (1986)

Това е продължението на известната лента на Клод Льолуш, в който Хекман играе филмов продуцент. Автомобилът се завръща като централен герой. Луксозни Mercedes-Benz и присъствието на състезателни коли напомнят мириса на бензин от от първия филм.

 

“Мисисипи в пламъци“ (Mississippi Burning, 1988)

Култова роля на агента от ФБР Рупърт Андерсън. Хекман се движи по улиците на Мисисипи, като откриваме класиките Ford Galaxie и Chevrolet Impala.

 

„Непростимо“ (Unforgiven, 1992)

В този легендарен уестърн, режисиран от Клинт Истууд, Хекман играе шерифа "Малкия" Бил Дагет. Тук няма коли, но вниманието към историческите детайли в транспорта – коне и файтони, спомага за създаването на автентична обстановка.
  

0 от 500