fallback

Пяна или вода? С какво първо да измием автомобила

Експерти дават съвети за правилната последователност

Автомивките на самообслужване стават все по-популярни, предлагайки удобен начин за бързо и евтино измиване на кола. Те създават сериозна конкуренция на традиционните автомивки, защото позволяват на шофьорите сами да контролират процеса на измиване и неговото качество. За да не се повреди боята и да се почистите каросерията възможно най-ефективно, експертите твърдят, че е важно да се знае с какво е по-добре да започне измиването - с вода или пяна.

Първата стъпка е да използвате пяна, тъй като препаратите са предназначени за употреба върху суха повърхност. Когато се нанася върху суха повърхност, активната пяна прониква по-дълбоко в структурата на замърсителите, което прави измиването по-ефективно. Ако първо изплакнете колата с вода, препаратът ще загуби част от концентрацията си и ефектът ще бъде по-слаб.

Правилната техника за нанасянето на пяната също е важна: за да се покрие равномерно каросерията, се препоръчва тя да се отдолу нагоре, от праговете до покрива. Този метод помага на пяната да прилепне по-добре и й позволява да действа по-дълго, като осигурява по-задълбочено почистване.

При обилно изплакване с вода преди нанасяне на пяна, върху повърхността се образува воден филм, който пречи на пяната да се придържа към каросерията и отслабва нейната концентрация. Ако незабавно нанесете пяна върху мокра повърхност, тя ще се отцеди по-бързо и някои от активните вещества няма да имат време да действат ефективно върху мръсотията. Освен това, силната струя вода под високо налягане (до 180 бара) може да повреди боята, особено ако има малки камъчета или колата е била наскоро ремонтирана. Под налягане водата може да действа като абразив, отмивайки мръсотия и пясък, което само ускорява износването на покритието.

Има обаче няколко ситуации, при които е по-добре първо да използвате вода. Първо, това се отнася за случаи на силно замърсяване - например след офроуд или ако автомобилът дълго време не е бил измиван. В такива случаи слоят мръсотия е толкова дебел, че активната пяна няма да може веднага да проникне ефективно и без предварително изплакване резултатът ще бъде по-лош.

Второ, в горещите летни дни, когато каросерията се нагрява много, по-добре е да използвате вода преди пяната. Нанасянето на пяна върху горещ метал ще доведе до бързото й изсъхване, оставяйки устойчиви отлагания и петна, които ще бъдат трудни за отстраняване. В този случай първо трябва да охладите каросерията, като я облеете с вода и едва след това да нанесете пяна.

Така, като следвате прости правила и правилната последователност, може не само да почистите ефективно колата си, но и да удължите живота на боята, като запазите нейната яркост и защитни свойства.

fallback
  • #10
    експерт ( преди 1 месец )
    Активната пяна уврежда колите, само ако съдържа сода каустик като основен миещ агент. За съжаление българските препарати са силно агресивни, поради високо съдържание на сода каустик и евтини съставки! Интересувайте се с какви препарати работи мивката, която ползвате. Избягвайте да миете колите си на мивки, които работят с български ментета. Разни кобри, полири, инд.химии ще ви унищожат лак, фарове, лайсни, джанти, пластмаси и гуми! Търсете мивки с европейски препарати, и там цената е 2 лв.!
  • #9
    анонимен ( преди 2 месеца )
    Винаги свалям първо мръсотията с вода и после всички други процедури. Дори понякога само с вода я минавам и съм готов тов
  • #8
    До 1-вия коментиращ ( преди 2 месеца )
    С какво издухваме водата? С блоуърче, това на български издухвач ли се превежда? Ти на някоя кокошка така ли й говориш - искаш ли да ми блоуваш?
  • #7
    анонимен ( преди 2 месеца )
    Когато мием в домашни или полеви условия и не се ползва пяна и водоструйка и имаме само маркуч с вода първо се минава само с вода за да се свали калта, пясъка и абразивния прах. После търкаш с четката и едновременно поливаш с водата. Най добре с такава четка с мек косъм която се свързва към маркуча и отпред си пръска вода.
  • #6
    анонимен ( преди 2 месеца )
    Това става само за кола карана по чисти пътища. Хайде да видим как ще изчистите джип каран в гората само с пяна и водоструйка? Така ще си стои калта..... там си трябва яко търкане с четката. Да надира се боята но няма друг начин. Без четка не можеш да измиеш мазната кал.
  • #5
    анонимен ( преди 2 месеца )
    първо лека струя с водичка за да се охлади повърхността
  • #4
    бачо Кольо ( преди 2 месеца )
    Фаровете най вероятно са поликарбонат и друг ми го е казвал,ама е почти невъзможно да не ги напръскаш с пяна.Даже и да не пръскаш директно върху тях стича се от капака.А относно активното пяна-да,прави ми впечатление,че сваля черно от гумените уплътнения на прозорците-смятай какъв химикал е.Проблема със изсъхването на пяната е повече лятото,макар ,че и сега ако се моташ много пак може да изсъхне.
  • #3
    До Бачо Кольо ( преди 2 месеца )
    Първо пяната е нож с две остриета, особено на голям автомобил. Трябва много да внимаваш пяната да не изсъхне и да не стои повече от две-три минути преди да я отмиеш. Внимавай и с гумите и гумените уплътнения. Въобще не я дръж върху пластмасовите фарове. Последно напръскай тях, а след това веднага започни с тях изплакването, защото пожълтяват от пяната. Дори бих ти препоръчал да не ги миеш с пяна, въпреки че вероятно зависи от пластмасата, защото някои фарове се държат различно.
  • #2
    бачо Кольо ( преди 2 месеца )
    А аз първо вода,после пяна и после две води,че которника голям,НО вече ще зная-направо пяна.
  • #1
    анонимен ( преди 2 месеца )
    Препарат за 20 секунди, пауза след което вода - 2 лв. цялата работа за поддъжащо измиване. После ако не ви се бърше както и зимата "издухвате" водата с блоуърче на батерии от алито.
fallback
Последни