fallback

17-годишен готви революция при електромобилите

Роберт Сансън вече получи престижна награда за нов синхронен двигател (ВИДЕО)

Робърт Сансън - 17-годишен младеж от Форт Пиърс (Флорида), винаги е бил запален по техниката и въпреки възрастта си вече е направил някои впечатляващи изобретение, сред които са аниматронни ръце, високоскоростни обувки за бягане и картинг, който вдига над 100 км/ч. Наскоро момчето получи наградата за иновации „Джордж Д. Янкопулос“ на Международното изложение за наука и технологии Regeneron през 2022 г. за създаването на нов синхронен реактивен двигател.

Сансън случайно попаднал на видео, илюстриращо редките метали, необходими за направата на модерни електрически двигатели и решил да потърси по-устойчив финансов подход. За разлика от двигателите с постоянен магнит, които се използват в момента, Робърт се насочил към синхронните реактивни мотори, които често се срещат във вентилатори и помпи. Тези двигатели обаче не генерират достатъчно въртящ момент, за да задвижват електрическо превозно средство. Поне засега.

Силовите блокове с постоянен магнит използват привличането между въртящото се електромагнитно поле и магнитите, свързани към ротора, за да задвижват двигателя. В същото време синхронният реактивен двигател ги елиминира. Конструкцията му обикновено е със стоманен ротор с няколко канала, специално изрязани в диска. Докато роторът се върти, разликата в магнетизма или ефективността между стоманените и пълните с въздух празнини спомага за създаването на въртящ момент.

Новият синхронен реактивен двигател на Сансън обаче използва различен подход. Вместо да изрязва жлебове в ротора, младежът въвежда различно магнитно поле в гънката. Младият изобретател не разкрива подробности, тъй като все още не е защитил творението си с патент, но теорията му изглежда работи на практика.

Прототипът на 17-годишния изобретател е увеличил въртящия момент с 39% и ефективността с 31% при 300 об/мин. Ефективността се повишава до 37% при 750 об./мин., а именно тази разработка донесе наградата „Джордж Д. Янкопулос“ на младежа, който обаче не мисли да спира дотук и ще продължи да развива проекта си.

fallback
  • #4
    анонимен ( преди 2 години )
    Да се занимаваш с мъртвородвни твхнологии не е особено умно
  • #3
    анонимен ( преди 2 години )
    Браво на момчето. 31% подобрение в една стъпка е много добре. Така на третата итерация получавате два пъти по-качествен продукт.
  • #2
    Popa ot razgrad ( преди 2 години )
    Ти си по-скоро типичен българин отколкото Грък...
  • #1
    Грък ( преди 2 години )
    Освен кроасани друго нимой прави
fallback
Последни