fallback

Черната прах по джантите - откъде идва и опасна ли е?

Опитите за решаването на този проблем най-често са напразно пилеене на време и средства

С течение на времето върху колелата на автомобилите се появява черна плака. Някои смятат, че това е прах от изтъркана гума, а други предполагат, че се образува от прегряване на спирачките. Всъщност, това са сажди, които могат да се запалят. Откъде идват те и опасни ли са за автомобила?

Много шофьори предпочитат да прекарат пръст по джантите и установяват, че това наистина са сажди. Други махат с ръка и игнорират случилото се, а трети решават, че подложките на джантите (фланците) са се запалили и търсят начин да решат проблема. Това обаче е напразно пилеене на време и на средства.

Първото, трябва да се разсее мита за онези, които смятат, е черната прах по джантите са малки частици гуми, които се залепват при износване. Това не е вярно - плаката всъщност е страничен продукт от спирачните накладки и не е нещо необичайно.

Преди време беше забранено използването на азбест и мед в спирачните накладки, които. Макар и ефективни, тези материали бяха признати за опасни за човешкото здраве и околната среда. Тогава производителите започнаха да използват за подложките (фланците) така наречената "стоманена вата", която представлява метални влакна нисковъглеродно желязо. В зависимост от технологията на производство, те може да представляват от 15 до 65% от сместа, от която са направени подложките и точно тези влакна са причината за появата на черната плака по джантите. Тази плака си има и име - магнетит, който всъщност представлява железен оксид и е вторият най-важен минерал на желязото след хематита.

Как се стига до неговата поява? Тъй като подложките съдържат желязо, то напълно се естествено се окислява от влагата и образува ръжда. Магнетитът, от друга страна, се появява при високи температури (тази на повърхността на накладките може да достигне 400 и повече градуса), което се случва, когато тампоните, покрити с тънък слой ръжда, влязат в сила със спирачните дискове.Освен това, магнетитът просто се утаява върху дисковете и не представлява никаква опасност за автомобила и човека.

На някои пазари - като този в САЩ, например, подложките със стоманена вата не са популярни. Там се залага на така наречените NAO-подложки (не-азбестови органични вещества), където керамиката и други материали играят ролята на стоманени влакна.

Като цяло, появата на черна плака по дисковете, не бива да притеснява собственика на автомобила, тъй като това е не е сигнал за опасност или неизправност на спирачките. По-скоро трябва да се обърне внимание на измиването на джантите или на смята на подложките с такива, които не съдържат стоманени влакна.

fallback
  • #1
    анонимен ( преди 3 години )
    Абе вие технически грамотни ли сте? Тампони, фланци, подложки. Кой използва тези думи за спирачни накладки?
fallback
Последни