Летните жеги настъпиха, като те създават проблеми както на хората, така и на автомобилите. Още повече, че тепърва започват пътуванията, които могат да се превърнат в кошмар заради горещото време. Това накара експертите от Auto.Mail да съставят списък с полезни съвети за това, как водачите (а и техните автомобили), да оцелеят в това предизвикателство.
Климатикът решава редица проблеми в жегата, но не бива да се забравя, че това е техника, а тя се разваля. Освен това, шофьорът трябва да бъде наясно как да го използва, без това да се обърне срещу него. Защото, няма по-голяма грешка от това да седиш в автомобил през лятото и да включиш охладителната система с пълно мощност. Заради температурната разлика и резкия поток на студен въздух, човек може лесно да се разболее.
Какво да направим? (няколко важни инструкции):
Отворете вратите на автомобила, включете двигателя и климатика (температура от 21-22 градуса е достатъчна), отворете всички прозорци и ... напуснете купето.
Изчакайте поне няколко минути. Оставете кабината да се проветри малко.
След като тръгнете на път, дръжте прозорците отворени. Най-добре е това да се прави на диагонал – предния отляво и задния отдясно, както и обратното. Ако има люк на покрива, използвайте и него.
Насочете въздушния поток от дефлекторите встрани. Основното е да той не духа директно към вас.
Ако навън е горещо, студът не трябва да се усеща вътре в колата. Смята се, че максималната температурна разлика, която тялото може лесно да понесе, е 5-7 градуса.
Опасности в колата
Слънчевият удар далеч не е единствената опасност, която заплашва човек в летните горещини. Топлинният удар е много по-коварен. Седейки в кола, рискувате да го получите, защото на слънце интериорът може да се нагрее до 50-60 градуса! Топлинният удар е особено опасен за възрастните хора и децата преди 7-8-годишна възраст.
Обикновено тялото ни е в състояние да се охлади само до желаната температура - чрез излъчване на топлина и изпаряване на потта. Но при много високи температури на въздуха, висока влажност или по време на физическа активност, охлаждащата система не може да се справи и температурата на тялото започва да се повишава силно. Особено лесно е дехидратираното тяло да прегрее, тъй като производството и отделянето на пот се забавя. В резултат на това се случва топлинен удар.
Ако сте се качили в нагрята от жегата кола и сте почувствали главоболие, световъртеж, дезориентация в пространството, летаргия или, напротив, непонятно вълнение, тогава незабавно напуснете купето. Седнете някъде на сянка, събуйте обувките си, пийте вода (не кафе, сода или бира) и никога не пушете.
Вземете парцал (тениска, риза - няма значение сега), навлажнете го и го поставете на главата си. След това завържете мократа кърпа около врата си, за да поддържате топлинния баланс. И не се колебайте - обадете се на „Бърза помощ“, ако се налага.
Как може да се спаси човек?
Основното е приемане на течности, ако човек няма медицински противопоказания). Няма нужда да се принуждавате да поемате вода на всеки 5 минути (това може да бъде опасно), но когато навън е плюс 35 градуса, чаша вода няма да навреди преди да излезете от къщи. Най-хубавото е да използвате чай, минерална вода, плодови напитки, ферментирали млечни продукти. Също така е по-добре да се въздържате от пиене на кафе (макар че тук трябва да сте разумни - добрата чаша капучино сутрин няма да навреди). И не пушете, преди да пътувате!
Официалните препоръки на лекарите са да се обърне внимание не само на използването на течности в жегата, но и на храната. Първо, нуждата от енергия, а оттам и от храна, е по-ниска през лятото, отколкото през зимата. Освен това, се препоръчва да ядем по-малко мазни храни, пикантни и солени и да предпочитаме риба пред месо. Повече зеленчуци и плодове!
Когато паркирате колата си, използвайте сенници - сега се продават огромен брой различни модели. Нещо повече - „обикновените" сребристи са по-ефективни от тези с рисунките, тъй като имат по-голяма отразяваща способност. Ако не разполагате със сенник, използвайте парче картон или просто бял парцал, които да поставите под предното стъкло.
Главните правила при пътуване в жегата:
Никога не оставяйте деца или животни в салона. Дори за 5 минути.
Не включвайте климатика на пълна мощност.
Проветрете салона преди да потеглите.
Винаги дръжте под ръка бутилка с вода. По-добре дори две.
Ако усетите силно сърцебиене, виене на свят, болка в главата, дезориентация, умора или дори необяснима възбуда, вероятно сте получили топлинен удар. Незабавно излезте от колата.
Стрелката на температурата е в червена зона? Веднага спрете и изключете двигателя.
След паркиране на автомобила поставете слънце-защитен екран под предното стъкло.