fallback

Защо тази 25-годишна Alfa Romeo 155 струва един милион евро?

Разбира се, това не е обикновена кола, а звяр с 490 коня и таван на 11 900 об/мин

25-годишна Alfa Romeo 155 не звучи като кой знае каква колекционерска рядкост - в сайтовете за обяви могат да се намерят екземпляри на цени между 1000 и 3000 лева. Но въпреки това реномираната аукционна къща RM Sotheby's се кани да поиска минимум 700 000 евро за една 155-ца, произведена през 1996, на предстоящия си голям търг на 15 юни. Прогнозите са, че цената ще доближи или даже ще надхвърли милион.              Разбира се, не става дума за каква да е Alfa 155, а за специалната състезателна версия, разработена за участие в германския шампионат за туристически автомобили - DTM. В онази епоха това бе най-престижното състезание в света за туристичеки автомобили. А тази конкретна кола - 155 V6 TI ITC с номер на шасито 005 - е печелила стартове в него.

Докарана в легендарната ливрея на Martini, тази кола е върхът в петгодишната еволюция на спортната 155. С нея тимовете на Alfa станаха национални шампиони в Италия, Германия, Великобритания и Испания. А с конкретната бройка 005 се състезаваше бившият пилот от Formula 1 Никола Ларини - единственият в екипа на Alfa, печелил шампионска титла в DTM (през 1993).               Това обаче е колата от сезон 1996, когато DTM вече бе прекръстен на ITC. Ларини завърши 11-и в крайното класиране, но спечели стартовете на "Муджело" и "Интерлагос.

Тази Alfa е оборудвана с последната еволюция на удивителния 2.5-литров V6 двигател с код 690RC. Способен да се развърта до цели 11 900 оборота в минута, той развиваше 490 конски сили и ускоряваше от място до 100 км/ч само за две секунди и половина. Максималната скорост по правите надхвърляше 300 км/ч.                 Автомобилът е бил в италианска колекция почти през цялото време, откакто е спрял да се състезава. Сегашният собственик е инвестирал 400 000 долара, за да върне колата в състезателна кондиция с максимално придържане към оригинала. През 2019 колата се завърна на пистата в сериите DTM Classics, където спечели още в дебюта си.

Очакваната от Sotheby's стартова цена е между 700 000 и 800 000 евро. Ако ви се струват множко, на същия търг се предлага и една по-скромна Alfa 155 TS, също част от състезателната история на марката. При нея очакваната цена е към 300 000 евро.        Още снимки на уникалната Alfa Romeo 155 V6 ITC вижте в ГАЛЕРИЯТА:

fallback
  • #5
    Ремонт Инверторни Ел ( преди 1 година )
    Легендарно бижу! Аз също помня и с интерес следях бруталните им гонки с конглокентите C-Class и тук-там Calibra.
  • #4
    До 3-тия умник ( преди 2 години )
    Тази АЛФА печели 12 от 20 състезания в който е участвала...И освен това, печели и немското състезание, отива у тях вкъщи и ги натупва...!Айде сега ходи чети, научи се и тогава пиши!
  • #3
    до 3 ( преди 2 години )
    Ти си забележителен интелект. Тази Alfa на Лариние спечелила два старта през 1996. Другата Alfa в отбора, на Алесандро Нанини, спечели шест старта - с три повече от шампиона Мануел Ройтер. Нанини остана трети в класирането само заради лошия си късмет на Норисринг. Една победа със същата кола, но за отбора на JAS, взе и Габриеле Таркуини. Така че Alfa 155 има 9 спечелени старта за сезона, и в 12 от състезанията записа най-бърза обиколка.