fallback

Защо биткойн е най-големият гаф на Tesla?

Приемането на плащания с криптовалути заличава целия екологичен принос на електромобилите

Илон Мъск, който очевидно се наслаждава на способността си да побърква финансовите пазари, наскоро обяви, че автомобилите на Tesla ще могат да се купуват и с биткойни. Това може да е просто поредният му опит да погъделичка инвеститорите, или пък добре преценен стратегически ход с оглед на факта, че самата компания вложи доста в криптовалути. Но също така, както отбелязва Bloomberg, е и най-големият гаф на водещия производител на електромобили до момента.             Обяснението е просто: Tesla създаде репутацията си като зелена, екологична компания, бореща се за по-висока енергийна ефективност и по-малко вредни емисии. Bitcoin е тъкмо обратното на това: енергията, необходима за "добива" на биткойни и за подсигуряване на блокчейн технологията, расте от година на година и в момента надминава цялото годишно потребление на електричество във Финландия - 84 тераватчаса (и е почти три пъти над потреблението на България, 33.13 тераватчаса).

Има и друг проблем: "копаенето" на биткойни не става в страни като Финландия или Норвегия, където енергията е чиста, но скъпа. То се случва на местата, където цената на тока е ниска - и най-вече в Китай, където все още електроенергията идва основно от въглища. Цената на тока за промишлени нужди в Китай е наполовина на тази в повечето европейски страни.          "Ферма" за добив на биткойни в Минесота, САЩ       Според повечето проучвания, нетните емисии на един електромобил като Tesla са по-ниски с около 30-40% от тези на автомобил с двигател с вътрешно горене (за целия период на ползване и като се калкулират емисиите при производството, които са по-високи при електромобилите).

Ако обаче електромобилът е купен в биткойни, изведнъж бензиновият му конкурент се оказва доста по-чист.             Проблемът е най-вече в постоянно растящата цена на биткойните, отбелязва в анализ Bank of America. Тази растяща цена привлича не само все повече желаещи да ги "добиват", но и множество хакери. А защитата от тях изисква нови и нови количества енергия. Заради този фактор изчислителната мощ в мрежата на Bitcoin се е увеличила с 60% само за последната една година.

Именно Tesla носи голяма част от вината за този ръст. Причината е, че предлагането на Bitcoin е ограничено и в сравнително малко ръце. Около 3% от сметките контролират цели 95% от съществуващите биткойни. Това значи, че относително малки инвестиции могат да тласкат цените драматично нагоре. По изчисления на Bank of America са достатъчни 93 милиона долара нови вложения, за да вдигнат цената на биткойн с 1%. За сравнение за повишаването на цената на златото с 1% са нужни над 2 милиарда долара.       Ферма за добив на биткойни в Япония        Tesla през февруари обяви, че е вложила 1.5 милиарда долара в Bitcoin - което бе достатъчно да увеличи цената от около 40 000 долара до над 60 000. Според пресмятанията на Bank of America това е довело до 8.1 милиона тона нови парникови емисии.

Толкова се спестяват от замяната на 238 000 конвенционални автомобила с електрически в САЩ, и на цели 450 000 в Китай, където електроенергията е от по-мръсни източници.

От покупката на един автомобил на Tesla с биткойн се добавят директно 300 тона вредни емисии - или девет пъти повече от спестените емисии от въпросния електромобил за целия му жизнен цикъл.

fallback
  • #27
    office ( преди 2 години )
    Какво са се хванали за тази екология? Щом средната продължителност на живота нараства и населението се увеличава, значи екосистемата е в оптимален баланс. Тва се учи в четвърти клас. Другото е продаване на страх.
  • #26
    propov ( преди 3 години )
    Да грабваме по един Осмак и да ходим да газим Тесли. Е това е честна и открита еко позиция. Каня ви!
  • #25
    Propov ( преди 3 години )
    Совите не са това, което са!Който е от поколението на Туйн Пийкс ще ме разбере. За останалите - Екологията на бизнес, или бизнеса на екологията. Обощено - популизъм и маскарад на маскарите!
  • #24
    Румен ( преди 3 години )
    що не се оплакваш за харченето на ток на американците NSA, CIA, FBI за да имат постояннен и плътен електронен контрол на цялото население! Биткойна е виновен за озоновата дупка в глава ти.....
  • #23
    Тинтири-минтири ( преди 3 години )
    То дискусията напреднала адски много, аз само една вметка да направя - абе като говорите за по 3 по 5 кВч соларни инсталации - погледнете че там има обозначено и едно Пи kWh/p - пикова мощност. За България усредненото май беше 4.6 часа слънцегреене, в което време да отдава такава мощност - през останалите 20 часа имаш железор, кабели и пласмаса на покрива да те успокоява :)
  • #22
    анонимен ( преди 3 години )
    аз от всичко разбрах че в БГ има по големи специалисти по сметки от Bank of America. данъчните системи даже щял да потроши тоя биткойн. това ми оправи деня. даже седмица. целокупната простота на БГ народа не спира да ме изненадва.
  • #21
    анонимен ( преди 3 години )
    то биткойна не е грешка само на мъск а на доста повече хора - но ще го разберат по неприятен начин
  • #20
    LxD ( преди 3 години )
    От прочетеното тук, разбрах две неща. Едното е че автора не е запознат като цяло с технологията на биткойн, блокчейна на биткойн и халвинга. Второ, автора не може да измери по този начин електроенергията (и то невярно), защото не би било адекватно да се сравнява по този начин. Но нека медиите говорят каквото си искат и да вярват във каквото желаят, то човек който разбира каквото и да говорят няма как да му "промият мозъка".
  • #19
    Viktor_mushev ( преди 3 години )
    Уникално *** статия и както всички останали медии искат да манипулират обикновения човек, който нищо не разбира от копаене и блокчейн технологии. Повечето ферми за копаене са в Китай , които имат собствени централи, които се захранват от пълноводието на реките. Може да обърнете внимание кога пада сигурността в мрежата на биткойн. Когато в Китай не е дъждовен периода.Тогава тези ферми изключват копачките, защото плащат скъп ток и чакат отново дъждовния период. Така,че всичко в тази статия е фейк
  • #18
    анонимен ( преди 3 години )
    Един страхотен ход на Мъск! Естествено, че ще намерят под вола и теле. Много хора им бърка в здравето криптото, защото е на път да им промени вековните им традиции да живеят на гърба на хората и смучат кръвта им. Децентрализацията е пътя за успеха на малкият човек и освобождаването му от формите на модерно робство. Много от вас знаят, че криптото е "измама", "балон", едва ли не престъпление... Защото това се спуска "официално". Всъщност говорим просто за технология и WEB 3.0 - бъдещето.
fallback
Последни