От 2022 г. всички нови автомобили в Европа трябва да бъдат оборудвани със серия електронни системи за асистенция като алкохолен имобилайзер. Това решиха държавите от Европейския съюз преди дни, след като предложението бе внесено в началото на годината.
Оборудваните със системи за алкохолен „интерлок“ автомобили в бъдеще няма да могат да палят ако шофьорът е пил. Всички продадени като нови леки автомобили трябва да притежават и нови системи за безопасност. Сред тях на предупредителни системи, които разпознават умората и липсата на концентрация.
Една от най-интересните мерки е въвеждането на записваща система при произшествия, нещо подобно на черната кутия при самолетите. Автомобилите и лекотоварните модели за досавка ще притежават и допълнителни системи за аварийно спиране и движение в лента. Освен това „разширени зони за защита на главата“ ще помагат за предпазване на пешеходци и велосипедисти при евентуален удар.
От 2022 г. ще бъде въведена интелигентно регулиране на скоростта. Основната му функция е да предпази от превишаване на скоростта. Електрониката ще разпознава ограниченията на базата на електронни карти и разпознаване на пътните знаци и ще предупреждава шофьора звуково и визуално. Ако въпреки това той продължи да се движи бързо, системата ще може да редуцира скоростта с намеса в газта. При изпреварване с кратко ускорение ограничението ще бъде „прескачано“.
През 2017 г. по пътищата в Европа са загинали 25 300 човека, като в 90 процента от случаите грешката е била човешка. Затова и Европейската комисия приема, че с помощта на предложените мерки до 2038 г. ще бъдат спасени 25 хиляди живота и ще бъдат избегнати 140 хиляди тежки увреждания. С приемането на пакета от мерки шофьорите ще могат да преминат по-плавно и с повече доверие към бъдещите безпилотни автомобилни системи. За окончателното им приемане се изисква единствено одобрението на Съвета ни министрите на ЕС.
Снимка: Autozeitung