Германия ще е втората най-потърпевша икономика след самата Великобритания, ако се стигне до излизане на кралството от ЕС без сключено търговско споразумение, твърдят учени от университетите "Лайбниц" и "Мартин Лутер". По техни изчисления подобен "твърд" Brexit ще нанесе огромни икономически щети на Европа и ще доведе до загубата на 600 000 работни места в световен мащаб.
Заводът на MINI в Оксфорд. В BMW са готови да прехвърлят производството в Холандия, ако се стигне до твърд Brexit
Най-голям дял от тези загубени работни места се пада на Германия - около 100 000, прогнозират икономистите. Поне 15 000 ще са съкратените позиции в автомобилната индустрия, най-вече в заводите на Volkswagen във Волфсбург и на BMW в Динголфинг. Обединеното кралство е четвъртият най-голям пазар на BMW в света след Китай, САЩ и Германия. Евентуалното въвеждане на митнически режим обаче би намалило търсенето във Великобритания с около една четвърт, пресмятат експертите от "Лайбниц". Според тях силно потърпевши ще са и компании от технологичния сектор като Siemens например.
Самите мениджъри на германските автомобилни гиганти отдавна предупреждават, че негативите от "твърд" Brexit далеч няма да се изчерпят само с митата. Всякакви забавяния по трасето ще оскъпят сложната и изчислена до секундата система от доставки в производството им. Перспективата да няма търговско споразумение е "във висша степен тревожна", призна главният изпълнителен директор на Daimler Дитер Цетше. А от браншовата организация на германската автоиндустрия предупредиха, че Brexit без сделка ще е "почти фатален" и ще обрече работните места в заводите на компаниите на Острова.
"Твърд Brexit ще обърка глобалните вериги за доставка", коментира Оливер Холтемьолер, един от съавторите на проучването. След Германия най-голяма загуба на работни места се очаква в Китай (60 000) и Франция (50 000).