Всеки стар фен на BMW ще ви каже, че истинският баварец трябва да е нисък, с шестцилиндров мотор и със задно предаване. Новото Х2, което карахме на международния прес тест в Португалия, не е нито едно от тези три неща. Но това не му пречи да е най-важният модел за компанията от доста години насам.
МОЖЕ И ДА ВИ ПРОЗВУЧИ СМЕШНО: една компактна семейна кола да е по-важна от машини като чудовищното М5, футуристичното i8 или смайващата Седма серия. На техния фон X2 предлага същата архитектура като Х1, предно предаване и сравнително скромни три- и четирицилиндрови мотори. Никога няма да го видите по пистите или в гаража на някоя футболна суперзвезда. Но има една много съществена причина в Мюнхен да очакват със затаен дъх пазарния му дебют. X2 е първата кола с малко по-смел дизайн, която те са пускали от много, много години насам.
ПРЕДИ ПОВЕЧЕ ОТ ДЕСЕТИЛЕТИЕ BMW се опари здравата с експериментите на тогавашния си главен дизайнер Крис Бенгъл, и оттогава предпочиташе да залага на предпазливите форми (ако не броим нишовото i8). Дълго време това носеше успех - особено в годините след кризата. Но после икономиката укрепна, клиентите станаха по-смели и Mercedes, със своя радикално променен дизайн, изведнъж отне на баварците първото място в луксозния сегмент.
X2 E ПЪРВИЯТ ОТГОВОР от Мюнхен: не просто поредното умалено копие на Х5 и Х6, а изцяло нова визия, по-свежа и несравнимо по-закачлива. Капакът е по-издължен, решетката е променена, отворите за въздуха са по-агресивни. Задницата е далеч по-скосена, светлините са под наклон, калниците са набъбнали. В М Sport версията, която караме, се прибавят и тези контрастни сребристи вложки в бронята, калниците и праговете. Накратко, X2 е първото "масово" BMW, извън i-сериите, след което хората ще се обръщат на улицата.
ИНАЧЕ ПОД ТАЗИ ИЗЦЯЛО НОВА обвивка се крие съвсем позната архитектура: същата като в Х1 или в новото поколение на MINI Countryman. Това означава напречно разположен двигател и предно предаване за базовите модели. А също и лимит в размера на двигателите. На старта X2 има само два агрегата: двулитров турбобензин, и двулитров турбодизел. Те са еднакво мощни - по 190 коня, еднакво бързи и дори с едни и същи вредни емисии. Има само две разлики: бензиновият харчи повечко, и освен това не се предлага с четири по четири задвижване. За момента няма ръчни скорости - бензиновите версии получават 7-степенен автоматик с двоен съединител, а дизелите - отличния 8-степенен автоматик на ZF.
ПО-НАТАТЪК ЩЕ СЕ ПОЯВЯТ трицилиндрови мотори, както и по-мощен дизел с над 230 коня. Но засега тестваме версията, която вероятно ще се продава най-много: 20d със задвижване на четирите колела и M Sport X оборудване. Буквата "M" не трябва да ви лъже: това не е спортна кола. Високото ниво на оборудване добавя някои по-спортни елементи към дизайна, като споменатите сребристи вложки, и снижено с около сантиметър окачване. Но не превръща X2 в ръмжащо чудовище.
НАПРОТИВ, ТОВА Е ПРИЯТНО успокояваща, комфортна, тиха кола. Удоволствието от карането не е пренебрегнато: воланът е прецизен, окачването е по-стегнато от това в Х1, накланянето в завоите е още по-малко. Но идеята е по-скоро да имате една високотехнологична и сексапилна градска кола.
Технологиите включват радарен круиз контрол и един много удобен асистент за задръствания, който може сам да спира и да потегля в тежък трафик - макар че ще трябва все пак да му хвърляте по едно около, вместо да си четете книга, например.
ИНТЕРИОРЪТ Е ИЗЧИСТЕН и практичен, както сме свикнали да очакваме от BMW. Екранът на мултимедията най-после е станал сензорен, но въпреки това кръглият контролер до скоростния лост си остава най-лесният начин да я управлявате в движение. Свързването на телефон с Apple Car Play или Android Auto е съвсем лесно и може да става чрез bluetooth, за да не ви се мотаят разни кабели.
МЯСТОТО Е В ИЗОБИЛИЕ, седалките са удобни, а отзад без прекалени унижения може да седне и висок човек. Минус за пътниците са твърде малките задни стъкла. Багажникът е по-малък от този на Х1, но 470-те му литра превъзхождат почти всички конкуренти в този клас. Не ни е ясно само защо упорито няма USB порт за задната седалка, където в повечето случаи се возят невръстни богове на електронните игри. За компенсация има 12-волтов извод.
С ДВЕ ДУМИ, X2 е една по-интересна и забавна версия на Х1, което през миналата година бе най-продаваният кросоувър на баварците. Единственият й недостатък е, че е и забележимо по-скъпа. Базовата бензинова кола с предно предаване започва от 73 000 лева. Добре оборудван дизел като тествания от нас вдига летвата до 94 000 - но това е преди да започвете да добавяте допълнителните екстри. 1400 лева за този златист металик. 3400 за кожен салон. 1600 за асистент при паркиране, 1900 за електрически седалки, 2500 за панорамен покрив... Без особено усилие може да докарате фактурата до 120 000 лева и дори повече. Аналогично Х1 ще ви струва с две до пет хилядарки по-малко, и ще ви даде повече пространство и по-голям багажник. От друга страна, красотата открай време иска жертви. И все по-често - финансови.
192 к. с. максимална мощност 400 Нм максимален въртящ момент 7.7 секунди 0-100 км/ч