Когато най-прочутият планински проход в Италия и най-славната италианска автомобилна марка се срещнат, можете да очаквате наистина интересни неща.
Името на мястото е Стелвио; колата е може би най-важната Alfa Romeo от поне двайсет години насам.
ОТ ТОЗИ ПЪРВИ В ИСТОРИЯТА на Alfa SUV, който също е наречен Stelvio, зависи цялото бъдеще на тази легендарна компания.
Италия има и други прочути марки, разбира се. Някои са по-печеливши и даже по-престижни. Но никоя друга няма толкова забележителна история. Alfa Romeo, основана през 1910, е самият генезис на италианските автомобили.
По времето, когато тя печели първите си състезания, BMW прави мотопеди, а Porsche е само смътна идея в главата на един служител в инженерния отдел на Daimler.
Stelvio в прохода Стелвио
ТЪКМО ОТ ALFA ROMEO тръгва кариерата на Енцо Ферари, а също и на Тацио Нуволари, може би най-великия пилот в историята. Самият Хенри Форд бе признал навремето, че когато види Alfa на улицата, сваля шапка.
Затова и с такава болка наблюдавахме как в последните десетилетия великата някога фирма се опитва да ни продава префасонирани модели на Fiat. И затова посрещнахме с такава предпазлива надежда голямото възраждане с Guilia преди две години.
STELVIO Е СЛЕДВАЩАТА - и също така най-важната - стъпка в това възраждане. Това е моделът, който трябва да отвори за Alfa вратите към най-доходния пазар в света - американския. И да позволи на италианците най-после отново да станат сериозен конкурент на голямата германска тройка.
Преди всичко нека кажем, че тази кола няма нищо общо с Fiat. Това си е чистокръвна, стопроцентова Alfa, построена върху същата платформа като Giulia.
ПРИЛИКАТА МЕЖДУ ДВЕТЕ се вижда с просто око. Разбира се, красотата е нещо субективно. На нас например неща като Brera от миналото десетилетие ни се струват по-елегантни. При Stelvio има една отчетливо агресивна нотка, явно добавена да впечатлява отвъд океана. Неслучайно и главният дизайнер на Alfa, тази икона на италианския стил, вече е американец.
Все пак като цяло колата е привлекателна и не мислим, че отстъпва на вид на някой от конкурентите си.
КОИ СА ТЕЗИ КОНКУРЕНТИ ЛИ? Като размери Stelvio е в същия сегмент като BMW X4 и Mercedes GLC Coupe. Но ако питате създателите й, главният съперник е Porsche Macan.
Честно казано, на първо четене това ни се видя малко самохвално. Но само пет минути зад волана ни стигнаха да се убедим, че претенцията е основателна.
Това не е просто SUV със залепена върху него спортна емблема, както постъпиха много от конкурентите напоследък. Това си е истинска спортна машина, превърната после в SUV. За пръв път в този сегмент срещаме кола, в която масата и височината не развалят удоволствието.
Зададохме този въпрос преди две години, когато бе премиерата на Guilia. С появата на Stelvio отговорът изглежда все по-утвърдителен
МОЖЕ БИ ЗАЩОТО МАСАТА не е чак толкова сериозна. Блокът на двигателя, окачването, капакът, вратите и калниците са от лек алуминий. Кардановият вал е от карбон. В резултат на кантара Stelvio показва малко над тон и шестстотин - с поне 100 кг под конкурентите.
Това е съчетано с най-бързия и директен волан в този сегмент, и със същия фантастичен осемстепенен автоматик от ZF, който ползват BMW и Jaguar.
Теглото е идеално разпределено между двете оси, а многоточковото окачване според Alfa гарантира най-малкото накланяне изобщо в този клас - нещо, с което след завоите из Алпите сме готови да се съгласим.
Информационната система се управлява с въртящ се контролер, силно напомнящ този в BMW - разбираемо, защото и двата са производство на Magneti Marelli
STELVIO ДЕБЮТИРА С ДВА двигателя - 2-литров турбобензин с 280 конски сили и 2.2-литров турбодизел с 210 коня.
Това са си собствени двигатели на Alfa, създадени специално за новата платформа. Към тях ще се присъединят също бензин с 200 коня и дизел със 180, както и дългоочакваният V6 на версията Quadrifoglio.
И двата мотора са достатъчно енергични. Но да си вземеш Alfa с дизел ни звучи малко като да отидеш в Лас Вегас заради музеите. Истинската забава е с четирицилиндровия бензинов мотор - с много запаси от мощност и много приятен звук. И с по-малко от 6 секунди за ускорение от 0 до 100 км/ч. Само че забравете за обещаваните 7 на сто разход - за да го постигнете, е нужна въздържаност, която в тази кола никога няма да поискате да проявите.
ПРИ НОРМАЛНИ УСЛОВИЯ Stelvio е със задно предаване, като при нужда 4x4 системата може да прехвърли до 50% от въртящия момент към предните колела. Можете също да си поръчате диференциал с механично заключване, което в съчетание с 20-те сантиметра просвет ще ви даде прилична офроуд машина.
Интериорът е приятен и стилен, макар и доста по-консервативен, отколкото бихме очаквали от Alfa. Във високите нива материалите са отлични - скъпа кожа и истинско дърво. В ниските тук-там се забелязва и по-евтина пластмаса.
Мултимедийната система с почти 9-инчовия дисплей е удобна и интуитивна, а въртящият се контролер силно ни напомня на този в BMW - може би защото и при двете компании системата се произвежда от Magnetti Marelli.
ВЪЗТОРЖЕНИЯТ НИ ТОН не трябва да ви подвежда. Stelvio си има и някои много типично италиански недомислия. Перата за смяна на предавката са толкова големи и така монтирани, че пречат да стигате до мигачите и чистачките. Задните врати са изумително неудобни. Въпреки най-дългото междуосие в класа мястото на задната седалка никак не е много. Остава и въпросът за обезценката, която при Alfa никога не е била от силните козове пред купувачите. А при стартова цена от 110 000 лева това е сериозен въпрос.
ИЗОБЩО, АКО СЛУШАТЕ ЗДРАВИЯ РАЗУМ, може би все пак трябва да изберете германските предложения.
Но здравият разум ни казва също да ядем киноа вместо пържоли, да пием вода вместо кианти и да се посветим отрано на семейството. Ако слушахме само него, бихме живели спокойно и дълго. И убийствено скучно. За щастие животът ни предлага и други възможности - с неща като лекомислие, като приключение, като флирт. И като Alfa Romeo.
1995 куб. см работен обем
280 к.с. максимална мощност
400 Нм макс. въртящ момент
5.7 секунди 0-100 км/ч