Половин метър дължина и половин тон тегло дели първия Golf GTI от последния. Mini, което някога бе три метра и тежеше 650 кила, днес е почти четири метра и над тон и двеста, и се изписва MINI. Дори и при Porsche 911 ефектът от тази гигантомания се вижда с просто око.
EДНАТА ПРИЧИНА ЗА НЕЯ са новите технологии, всяка от които иска малко място на борда. Другата е собствената ни разглезеност. Тези два фактора се съюзиха и почти убиха малките коли.
Казваме "почти", защото все още има изключения. Днес показваме наведнъж две от тях: новото Suzuki Ignis и съвсем прясната турбо версия на познатия ни Volkswagen Up.
SUZUKI ПРАВЕШЕ НЕЩО с името Ignis преди десетина години - но то бе типичната азиатска спартанска кутийка. Единствената връзка между нея и тази кола е името. Иначе тук имаме нова платформа, нова концепция - "градски мини SUV" - и един съвсем нов за Suzuki подход към дизайна.
Красотата е нещо субективно, разбира се, но поне за нас този Ignis е една от най-свежите като фасон коли в последните години. В предницата, с ефектните U-образни светлини, се усеща влияние от стила на 70-те. Отзад масивната колона и специфично оформената броня подчертават SUV-внушението.
ОТДАЛЕЧЕ ТЕЗИ ТРИ симпатични аеродинамични отвора на последната колона ще ви подскажат задно разположен двигател. Но всъщност те са по-фалшиви и от новогодишните пожелания на политиците. Моторът си е отпред - нов бензинов агрегат с четири цилиндъра и 1.2 литра работен обем.
90-те му коня и 120-те нютонметра въртящ момент не са много дори на фона на трицилиндровите конкуренти - но тук те имат несравнимо по-малко работа. Просто защото Ignis тежи едва 810 килограма в базовата си версия. Обяснението е в новаторската конструкция - с много високоякостна стомана и малко заварки.
НИЕ ТЕСТВАМЕ ХИБРИДНИЯ ВАРИАНТ, но не се стряскайте - това е така нареченият "мек", или 48-волтов хибрид. Електромоторът само помага при потегляне и ускорение, а батерията тежи само седем килограма. Мислете за него като за по-екологична алтернатива на турбото.
КАТО КАЗАХМЕ "ТУРБО", запознайте се и с Up TSI - една версия, която чакаме отдавна. И досега този дребосък беше една от любимите ни малки коли. Но с последния фейслифт той най-после е получил онова, което му липсваше: достатъчно мощност.
Турбоверсията ползва трицилиндров мотор, който звучи като миксера на баба ви и дава 90 коня - точно колкото и в Ignis. Но се усеща по съвсем друг начин - като малко енергично кученце. Неизежно ви се приисква да си поиграете.
ПРИ ПОЧТИ 10 СЕКУНДИ за ускорение от 0 до 100 км/ч това не изглежда точно спортна машина. Но в града и без това не би трябвало да вдигате сто. А в спринта от 0 до 50 на светофара просто няма кой да ви изпревари.
Със 150 нютонметра и само тон тегло, този Up е гъделичкащо пъргав. Отсега нямаме търпение за предстоящата GTI версия, защото това шаси спокойно може да поеме още петдесетина коня.
Иначе фейслифтът не е променил кой знае какво - малко по фаровете, малко по броните, малко в интериора. Вътре най-ясно си личи, че това все пак е модел на 6 години. Макар че силно ни допада идеята да ползвате смартфона си вместо информационна система - има специална стойка за него, хитро прикрит кабел за зареждане и едно ново мобилно приложение на Volkswagen, който ще ви даде навигация, музика и различни други нужни неща.
ОБНОВЕНИЯТ UP предлага и доста възможности за персонализация - нови цветове, стикери, джанти. Макар че стойте далеч от 17-цоловите - с тях друса като истанбулска танцьорка.
Ignis също няма да ви предложи комфорта на стар Citroen DS. Изцяло електрическият волан не е от най-директните, но колата пази добро сцепление въпреки тънките гуми. И има диаметър на завой под девет метра и половина. Задните спирачки са барабанни, но при толкова ниско тегло това не е драма. Версията с 4х4 е много добра и извън асфалта, което не е толкова чудно, защото този дребосък има по-висок просвет от VW Tiguan или Audi Q3.
ХАРЕСВА НИ И ИНТЕРИОРЪТ, с качествени материали, 6-инчов тъч скрийн с DVD и с някои симпатични дизайнерски щрихи като тези цветни дръжки на вратите. Седалките спокойно побират двуметрови хора, багажникът е почти 270 литра. Като цяло колата се усеща добре направена - може би защото се произвежда само в Япония.
Минусът от това е, че към цената ви се добавя и вносното мито. Най-ниското ниво започва от 22 хиляди лева. Тестовата ни кола стига до 30 000, но добавя релси на покрива, подгряване на седалките, безключов достъп и круиз контрол. Най-скъпата версия с хибрид и пълно задвижване стига 33 000 лева, което пак е по-малко от добре оборудван Fiat Panda 4x4.
ПОЩАДЕНИЯТ ОТ МИТА Up е по-достъпен - 23 500 лева за високата степен на оборудване, като при този модел и допълнителните опции не са на характерните за Volkswagen безсрамни цени.
Коя от двете да изберете ли? Не можем да кажем. Това са две съвсем различни машини и не се мъчим да ги сравняваме. Но и двете убедително доказват, че малките коли са още живи - онези симпатични дребосъци, които не струват много, почти не харчат и могат да сложат най-широката възможна усмивка на лицата ни. Достатъчно е само да преодолеем комплексите си.