Вече почти сме се примирили, че всичко живо иска джипове. Но остават два проблема с тези автомобили, които не можем съвсем да преглътнем. Първо, понеже са високи и тежки, те не са особено динамични за каране. И второ, понеже са високи и тежки, те са пестеливи като току-що омъжена плеймейтка.
СЕГА ОБАЧЕ MITSUBISHI смята, че има отговор и на двата проблема. Отдалеч този отговор ще ви заприлича на най-обикновен Outlander. Отблизо всъщност е plug-in хибрид, или PHEV.
Свикнали сме да очакваме такива смели експерименти от най-големите компании, с най-много излишни пари за развойна дейност. Но да не забравяме, че тъкмо скромната Mitsubishi е истинският пионер в областта на електрическото задвижване и че първата им чисто електрическа кола, i-MiEV, се появи на пазара още през 2009 - когато Тесла още беше само дърводелски инструмент.
OUTLANDER СЕ СДОБИ СЪС СЪЩАТА технология през 2012, без обаче да стане пазарна сензация - може би и заради скучноватия дизайн. Но сега има фейслифт, който, при всички настъпили промени, ни изглежда направо като нов модел. Преработена предница и задница, нови светлини, нова решетка, много хром - няма да ви е срам да го паркирате пред дискотеката.
А под лъскавата външност се крие триумф на инженерната мисъл. Тази кола се задвижва от цели три двигателя - двулитров бензин със 121 коня и два електромотора по 82 конски сили.
ИДЕЯТА Е, ЧЕ В ГРАДА този Outlander може да върви само на ток. И то цели 52 километра, ако вярвате на брошурата. Според нашия скромен опит са по-скоро около 40. Но и това е напълно достатъчно да ви закара до работа и обратно. После включвате кабела в най-обикновен контакт и след 6 часа батерията е напълно заредена - срещу около 60 стотинки по нощната тарифа. Сто километра пробег за лев и половина - даже Марешки не може да ви предложи подобно нещо.
СПЕСТЕН ВИ Е И ОНЗИ ХЛАДЕН УЖАС, с който собствениците на електромобили следят оставащия пробег. Просто защото това не е електромобил. Ако батерията се разреди, можете да я заредите с бензиновия двигател. Освен това имате и специален режим за регенерация - положението "В" на скоростния лост. С магнезиевите пера на волана определяте степента му - от минималната, която почти не се усеща, до максималната, при която на практика можете да карате само с педала на газта. В момента, в който го пуснете, спирачките се задействат, зареждайки батерията.
И накрая този Outlander може да действа като обикновен паралелен хибрид, тоест да се задвижва от трите мотора едновременно. Но няма да ви се иска да го прави, защото бензиновият двигател е неприятно шумен, а и разходът скача до около 9 литра на сто.
ИЗОБЩО ТОЗИ ХИБРИД НЕ Е ПРИЯТЕН за каране в смисъла, в който е Mitsubishi Lancer Evo, например. Outlander завива прилично, но без ентусиазъм, а управлението е безчувствено. Достигането от 0 до 100 км/ч ще ви отнеме приспивните 11 секунди.
Но за сметка на това в безшумното му, светкавично ускорение по светофарите има нещо неустоимо. Освен това колата се справя добре и извън пътя, какъвто все по-рядко е случаят в този сегмент. Просветът е 19 сантиметра, всеки електромотор задвижва по една ос, а системата за разпределение на въртящия момент идва тъкмо от споменатото Еvo.
ИНТЕРИОРЪТ Е КОМФОРТЕН, със забележимо подобрено качество на материалите. Четливият сензорен екран ще ви каже не само колко ток ви остава и къде се намирате, но и на каква надморска височина, и дори колко е атмосферното налягане.
Задните седалки са малко странни на вид, но за компенсация могат да се сгъват по най-различни начини, ако ви се наложи да превозите нещо голямо. Впрочем и самият багажник може да ви стигне за целта. Понеже батериите са скрити в пода на колата, отзад ще намерите 452 литра товарен обем - съвсем прилично за класа. Единствената ни забележка е към електрическото отваряне на задната врата - олигофренично бавно е.
НАКРАТКО, ХИБРИДНИЯТ OUTLANDER ни се струва несравнимо по-интересен и приятен от обикновения. Единственият проблем е, че е и несравнимо по-скъп. Базовата бензинова версия тръгва от 40 000 лева. Дизел с най-високото оборудване е около 70 000. За PHEV ще ви трябват цели 98 000 лева, което вече е в категорията на Audi и BMW.
Вярно е, че това включва разточително оборудване - адаптивен круиз контрол, ограничител на скоростта и всички други електронни системи, дистанционно управление на климатика от смартфон, допълнителен отоплител за купето, парктроник с четири цветни камери, панорамен люк, кожен салон и аудио от американските титани Rockford Fosgate.
НО ВЪПРЕКИ ТОВА ЦЕНАТА Е СОЛЕНА. В нормалните страни, където електрическото задвижване се субсидира или освобождава от данъци, тази кола се изравнява с дизела като разходи. В България все още е само начин да се отличавате от тълпата. Но пък поне е приятен начин.
11 секунди за ускорение 0-100 км/ч
1.8 литра/100 км среден разход (смесен режим)
824 км максимален пробег (ток & бензин)