Терминът "купе" идва от френския глагол "срязвам" и, между нас казано, е доста по-стар от автомобила. Още в средата на XIX век парижките контeта махали предните седалки от каляските си, явно в търсене на по-спортно усещане.
ПОСЛЕ АВТОМОБИЛНИТЕ КОМПАНИИ задигнаха думата и повече от век означаваха с нея най-непрактичните си модели - онези, в които жертваш вътрешното пространство в името на елегантните форми. Купетата бяха ниски, издължени и често само за двама. И задължително бяха с две врати. Четириврато купе беше също такава безсмислица като вегетариански щницел. Или безалкохолна бира.
И ТОГАВА НА СЦЕНАТА ИЗЛЕЗЕ MERCEDES с първия CLS. Идеята беше блестяща - получаваш задните врати, задните седалки и големия багажник на седан, но с елегантните форми и възможността да изпъкнеш, които само спортните купета дават.
CLS се оказа толкова успешен, че за нула време роди и конкурентите си - най-вече Аudi А7 и BMW 6 Gran Coupe.
Но оригиналното четириврато купе имаше и доста недостатъци. Първо, понеже беше базирано на недодяланата Е-класа от онова време, то далеч не беше сред най-красивите автомобилни творения. И второ, не беше кой знае колко спортно за каране.
Но сега, с все още пресния фейслифт на второто му поколение, тези два проблема изглеждат решени.
НОВИЯТ ДИЗАЙН, НАЛАГАН в Mercedes от Гордън Вагенер, може да ви допадне или да не ви допадне. Но той има онова най-важно качество за марката: отдалеч ви казва, че тази кола е Mercedes. Ние лично харесваме елегантните му разлети линии, да не говорим за диамантената предна решетка.
Разбира се, скосеният покрив все така означава, че задните места са проектирани с мисъл най-вече за Конника без глава. Но децата ще се чувстват удобно, а възрастните пътници могат да се възползват от изобилното място за краката и просто да се смъкнат надолу. Колата бездруго подтиква да се отпуснете.
ЧЕСТНО КАЗАНО, В ТОЗИ КЛАС никой няма да се опита да ви извади пломбите. Но CLS е по-фокусиран в комфорта дори от конкурентите си. Тестовата ни кола е с адаптивното въздушно окачване Airmatic, което се пренастройва в милисекунди спрямо пътя. Усещането е сякаш карате облак. Можете смело да минете с 60 км/ч през легнал полицай, без да разлеете сока на децата отзад. Всъщност при общо тегло с шофьора от почти два тона се учудваме как легналите полицаи не се разбягват сами при вида ни.
ВЪТРЕШНОСТТА СЪЩО Е МИСЛЕНА с идеята да ви отпусне. Изумително удобни седалки, скъпи материали, приглушено осветление с безкраен избор от цветове - усещането е като в бара на петзвезден хотел. Добавете към това фантастична шумоизолация и съраунд звук от Harman Kardon. А също и предни LED светлини, които спокойно можете да оставите включени на дълги - компютърът се грижи да затъмни онази част от светлинния сноп, която би заслепила насрещните коли.
ИМА И НЯКОИ ДРЕБНИ МИНУСИ, разбира се. 8-инчовият екран на мултимедията е с фантастична резолюция и много красиви графики. Но изглежда, сякаш някой се е сетил за него впоследствие и го е забучил върху готовото табло. Което си е самата истина - CLS ползва основата на предишната Е-класа (от времето, когато още не ни трябваше цял телевизор до волана).
Другият забележим недостатък е лошата видимост назад - което обяснява и защо Мercedes предлага парктроника като серийно оборудване.
ОТ ВСИЧКО ДОТУК ВЕРОЯТНО си мислите, че и новият CLS е като стария - машина със спортен фасон, но с пенсионерска душа.
Не е така. Окачването е достатъчно гъвкаво, за да се справи с остри завои. Воланът е прецизен и вдъхва смелост. Системата 4Matic за задвижване на четирите колела се грижи тази смелост да не се окаже безразсъдна. А трилитровият турбодизел в нашата 350d дава 258 коня и цели 620 нютонметра въртящ момент - достатъчни да изпреварите по-бавен самолет. С две думи, CLS може да се кара агресивно и спортно. Но не ви подтиква да го правите.
Идеята на тази кола е да се събудите сутрин, спонтанно да решите, че ви се карат ски, да настроите навигацията за Давос и да спрете чак пред най-добрия хотел там. Едва ли ще постигнете обещания среден разход от 6.2 на сто, но седем и половина е реалистично и нелошо постижение. Пък и икономията ще ви потрябва. Защото СLS може и да ви дава шанса да изпъкнете сред тълпата, но съвсем не го прави даром.
ЦЕНАТА Е ДОСТА НАД ТАЗИ на обикновената Е-класа, макар тя да е по-модерна технологично. Най-малкият дизел със задно предаване тръгва от 104 хиляди лева. Тестовата ни кола, с по-мощен мотор, 4x4 и опционалния AMG пакет, заковава сметката на 167 000 лева. Още ли се съмнявате, че красотата иска жертви?
258 к. с. максимална мощност
620 Нм максимален въртящ момент
6.4 секунди 0-100 км/ч