fallback

Шотландско приключение: тестваме новия Opel Mokka X

Компактното кросоувърче неочаквано се превърна в най-важния модел за Opel. И заслужено е получило допълнително внимание от инженерите

Шотландия. Страната на уискито и голфа, на овцете и мъжете в полички. Четири неща, които не се връзват кой знае колко с автомобилните тестове.

Но освен това Шотландия е и страната на най-старите стоманени мостове в света. Страната, която ни даде макадама и асфалтовите пътища - благодарение на Джон Макадам. И също така страната, в която бяха изобретени пневматичните гуми.       

      Не сме сигурни какво е обяснението - дали тези колосални приноси към автомобилната индустрия, или фантастичните тукашни пейзажи. Но именно Шотландия е избрана от Opel за дебюта на най-важния им модел.

ИМЕТО МУ СИГУРНО ЩЕ ВИ ИЗНЕНАДА. Аstra и Corsa несъмнено са по-популярни по света, Insignia е по-престижна. Но именно Mokka, представена плахо през 2012 година, изигра най-голяма роля за стабилизацията на закъсалата доскоро германска компания.

Този компактен кросоувър, който като размери е някъде по средата между Nissan Juke и Renault Kadjar, продаде 600 000 бройки за по-малко от четири години и не е изненада, че германците са се отнесли с особено внимание към обновяването му.

Той дори е получил ново име - Mokka X - може би за да подчертае факта, че това е единствената кола в този сегмент, която се продава повече с 4x4, отколкото само с предно предаване.           СИЛУЕТЪТ Е СЪЩИЯТ като на досегашната кола - с привидно малки корекции по предницата, които обаче правят огромна разлика. Линиите са по-изчистени и смели. Оформената като крило предна решетка и новите светлини придават подчертано мъжко излъчване. Да се състезаваш по красота с Nissan Juke, е като да се състезаваш по гладко бягане с Митьо Пищова. Но ни се струва, че Mokka X вдига летвата и над всички останали конкуренти в този клас.

При това промените не са само естетически. Старите биксенонови фарове са заменени от адаптивни LED светлини, които не само светят с по-близка до естествената светлина и харчат по-малко енергия, но и автоматично се пренастройват според пътната ситуация, така че да проследяват завоите и никога да не заслепявате колите насреща. Имат даже функция, която ги преподрежда за пътища с ляво движение като шотландските.

ДРУГАТА РАДИКАЛНА ПРОМЯНА е в интериора. Първата Mokka бе леко недодялана в това отношение. Новата е комфортна, с по-качествени материали и с ниво на свързаност, каквото досега бяхме виждали само в премиум сегмента. Информационната система включва осеминчов тъч скрийн и един от най-лесните начини за свързване на смартфон - стига да е iOS или Android. Гордостта на Opel е системата ОnStar, която може да повика автоматично помощ при авария, да ви свърже денонощно с вашия личен асистент и така нататък. И покрай това предлага wi-fi хотспот за до 7 устройства, който работи отлично и при висока скорост.

Седалките са отлични, сертифицирани от експерти на Кампанията за здрави гърбове - не се шегуваме, в Германия наистина има такива хора.

 МАКАР МОККА ДА Е С 8 СМ по-къса от Ford Focus, мястото вътре е достатъчно, дори и отзад. Багажникът събира 356 литра и може да набъбне до почти 1400 благодарение на хитрата система за сгъване на задните седалки.

Живописният пейзаж на прословутите шотландски Higlands е отлична възможност да изпробваме и пътното поведение на Mokka X. В това отношение промените не са големи. Върховата версия идва с обновен 1.4 турбобензин със 152 коня, но ние тестваме мотора, който несъмнено ще се радва на повече търсене - 1.6 турбодизел със 136 конски сили. В Opel го наричат "шептящ дизел" и, между нас казано, имат основания - той спестява голяма част от шума и вибрациите, с които сме свикнали да свързваме такива двигатели. И слава богу, защото германците не са се престарали с шумоизолацията на купето.              БЕЗ СЪЩЕСТВЕНА ПРОМЯНА са и цените: около 33 000 лева за базовата версия с предно предаване, и 46 000 за 4х4 с по-мощния дизелов мотор.

Изкушаваме се да отскочим до Лох Нес с прословутото му невидимо чудовище, но дотам са почти двеста мили, затова го заменяме с Лох Ърн и неговия Огледален човек. След градско шофиране, магистрала и една полупланинска отсечка компютърът показва среден разход от 5.6 на сто - съвсем в рамките на обявеното от Opel.

Усещането зад волана е далече от спортното, разбира се. Но управлението е директно и колата се чувства лека - нищо, че ако я сложите на кантар, стрелката ще удари тон и половина. Всъщност това е една от най-лесните за каране машини, които сме тествали напоследък. Шестстепенната ръчна трансмисия е къде-къде по-приятна от автоматика, с който тествахме старата Mokka. Впрочем в Opel работят върху нова автоматична кутия и може би ще поправят тази слабост.

НА НОРМАЛЕН ПЪТ колата е с предно предаване. Но щом сцеплението се влоши, електронната система с многодисков съединител може да прехвърли до 50% от въртящия момент към задните колела. Просветът е 19 сантиметра - с два повече от мнозинството конкуренти. Разбира се, това не я прави автоматично претендент за Camel Trophy. Но ще ви даде повече сигурност на хлъзгав път и безгрижен достъп до ски пистите през зимата. Дори и там, където знаменитото изобретение на Джон Макадам още не е достигнало.

 

136 к. с. максимална мощност

320 Нм максимален въртящ момент

9.9 секунди 0-100 км/ч

fallback
  • #4
    Russ Selsheim ( преди 8 години )
    Да бе, да. Мока е с 12 см по-дълга от Каптюр, но е по-тясна, има с пет сантиметра по-късо междуосие и с 21 литра по-малък багажник. Каджар е по-дълъг от Мока с 21 см, по-широк със 7, междуосието е по-дълго с 11 см, багажникът е със 116 литра по-голям.Куга е по-дълга от Мока с 24 см, по-широка с 6, междуосието е с 14 см по-голямо, а багажникът - със 86 литра. Проверявайте си фактите, вместо да цитирате рекламните книжки
  • #3
    Анонимен ( преди 8 години )
    Opel Mokka is SUV 1 segment car, while Captur is B segment increased ground clearence Clio.It is rival with Kadjar and Kuga despite slightly lower lenght.
  • #2
    ElPatron ( преди 8 години )
    Преди всичко какво общо има Каджар с Мока? В тоя сегмент реното е Каптюр
  • #1
    Анонимен ( преди 8 години )
    Браво на Опел! Все по-добри модели правят, за разлика от еднотипните си основни конглокенти и тия превъзбудени нискокачествени френски "автомобили" - каджар, каптюр, конфитюр и т.н.
fallback
Последни