IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

За и против миенето на автомобила през зимата

Вижте какво препоръчват експерти от Русия

За и против миенето на автомобила през зимата

Любителите на автомобили никога не са на едно мнение за това какво означа "Чиста кола". За част от тях това значи ежедневно посещение на автомивка, докато други се сещат за нещо подобно много по-рядко. Тези противоречия са особено силни през зимата. Ето и мнението на руския експерт Максим Строкер от изданието "Автовзгляд":
За и против миенето на автомобила през зимата
"В условията на големия град зимата често се асоциира не с чист и бял сняг, а с киша и луга. Затова феновете на честото миене на колата са на мнение, че през този сезон това е още по-важно. На първо място автомобилът е чист и не цапа дрехите, ако случайно се докоснете до него. На второ - солта и останалите химикали, които щедро се изсипват на пътя, често се полепват по колата заедно с останалата мръсотия. Съответно, за да се избегне корозия, е нужно по-често и по-старателно миене.

Аргументите против обаче изглеждат доста по-сериозно. Ако се говори за корозия от гледна точка на химията, това е процес по обмен на йони между атомите на метала и йоните на солите, който всъщност представлява взаимодействие между каросерията на автомобила и същата тази киша на пътя. Още от уроците по химия в училище сме наясно, че повечето химически реакции зависят от температурата - когато е по-топло, те се случват по-бързо.

С други думи - при отрицателните температури, металът на практика на ръждясва, дори напълно да е покрит с кора от сол и кал. Ръждата се разпространява при затопляне, което означава, че едно измиване на автомобила не го предпазва от корозия. Още повече, че за пълно отстраняване на солта от каросерията трябва да се измие и дъното на превозното средство. А това е нещо, за което малцина се сещат.

Доста по-неприятно е и друго последствие от измиването. Когато върху замръзнал автомобил се изливат струи топла вода, боята на свой ред "преживява" жестока смяна на температурите. В нейния вътрешен слой се образува огромно напрежение, което обикновено води до пукнатини.

Освен това след измиването остава влага, която няма как да бъде отстранена. Много шофьори са наясно с този проблем и затова старателно подсушават дръжките на вратите и уплътнителите на прозорците. Това обаче невинаги дава резултат и се случва след измиване вратата на автомобила да замръзне и да не може да се отвори.

Излиза, че през зимата е по-добре автомобилът изобщо да не се мие. Или ако се налага, това трябва да става в отопляеми автомивки или подземни паркинги. Тоест, на място, където автомобилът може да остане поне половин час след миенето, за да може да изсъхне напълно."

Снимка: Ройтерс

0 от 500
  • #14
    10 rate up comment 9 rate down comment
    vlado ( преди 8 години )
    Според руски учени, заради ниските температури може и задниците да не се мият през зимата. Чак за Великден всичко се измива наведнъж, за да не се овони в жегата.
  • #13
    4 rate up comment 4 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    Това ми мяза на реклама на автомивката в мола.
  • #12
    6 rate up comment 2 rate down comment
    до: jey leno ( преди 8 години )
    Скъпите автомивки така правят, както казах по-долу. Водата се не е от водопреносната мрежа, а е специално обработена и се държи в цистерни под земята и не се изхвърля при миенето на колите, а минава през филтри и наново се ползва. това са качествените автомивки на запад. У нас не знам дали има такива. Масово е да се полазва обикновена вода и като ти измият колата и някоя неподсушена капка, като остане и изсъхне се получава бяло петно/следа от варовика. Той вреди много на лака и боята.
  • #11
    4 rate up comment 5 rate down comment
    до: jey leno ( преди 8 години )
    Всекидневното миене води неминуемо до корозия. Просто няма начин. Никой не го прави това нещо, дори и най-големите богаташи. Просто няма смисъл, Това пък за студената вода от къде го измисли! Най-добре е да се мие с вода с температура 25-35 гр., т.е. нито студена, нито гореща. Водата трябва да е мека по възможност дестилирана или, ако не е да е филтриран варовика. Има специални препарати, които предварително се смесват с водата, които не предизвикват корозия, но това са подробности.
  • #10
    7 rate up comment 1 rate down comment
    Triforce ( преди 8 години )
    http://***.meteostar.ru/ru/pogoda/Moscow/?gclid=CL229vGZvsoCFQjmwgodNKIP9AВремето в момента в Москва:-15 градуса, влажност 86 процента. Ами пич, мисли бе, нали ти казах...
  • #9
    6 rate up comment 10 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    Зил и бутилка водка - класика
  • #8
    7 rate up comment 3 rate down comment
    Илко ( преди 8 години )
    Правилно!
  • #7
    6 rate up comment 9 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    Не, не, руснаците са дъ бест (the best).
  • #6
    14 rate up comment 4 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    Някак си, искам да чуя мнението и на шведските експерти...
  • #5
    13 rate up comment 19 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    при -20 не знам как точно влажността ще е 90% при положение, че водните пари във въздуха отдавна са замръзнали, ама карай