Ръководството на германска екологична неправителствена организация DUH заведе дела срещу BMW и Daimler, като ги обвини, че не изпълняват зададените цели за намаляване на вредните емисии и съответно не се справят адекватно с изменението на климата.
Това е първият случай, в който германски граждани съдят частни компании заради изменението на климата, съобщава Reuters, като съвсем скоро се очаква същото да се случи и с още един автомобилен производител - Volkswagen. Делото срещу него ще бъде заведено от организация Greenpeace.
Трите големи автомобилни производителя в Германия се ангажираха да електрифицират своите модели, но в DUH смята, че компании не правят достатъчно за ограничаване на вредните емисии. Неправителстваната организация се позовава на правен прецедент от май 2020 година, когато Върховния съд на страната постанови, че климатичният закон на страната не прави достатъчно за защита на бъдещите поколения.
Затова и беше наложена нова екологична цел - намаляване на вредните емисии с 65% спрямо нивата от 1990 година, като това трябва да бъде постигнато до 2030 година. Съдът постанови, че неизпълнението на тези цели ще принуди бъдещите поколения да направят значително по-сериозни жертви, за да оцелеят.
От Daimler коментираха, че не виждат основание за случващото се. Представител на концерна беше категоричен, че производителят „отдавна е дал ясно изявление за пътя към климатична неутралност, който поема и целта му е да бъде напълно електрически до края на десетилетието - там, където пазарните условия позволяват“.
Ако обаче неправителствената организация спечели делата си, това може да създаде прецедент за автомобилната индустрия. Което съответно ще доведе и до още редица подобни случаи не само в Германия, но и в други държави.