Независимата организация Euro NCAP, която се занимава с тестване на безопасността на превозните средства, изрази загриженост относно нарастващия размер и тегло на съвременните автомобили, особено SUV и електрическите превозни средства.
Според Euro NCAP през последното десетилетие средното тегло на автомобилите в Европа се е увеличило със 100 кг. В момента SUV представляват 54% от новите продажби на Стария континент, като широкото им разпространение е заплаха за безопасността по пътищата, смятат от организацията.
Въпреки че съвременните автомобили осигуряват високо ниво на защита на своите пътници, увеличеното им тегло и размери представляват опасност за другите участници в движението, особено при челни сблъсъци. Euro NCAP използва теста MPDB (Mobile Progressive Deformable Barrier), за да оцени съвместимостта на автомобилите при сблъсък.
В последния кръг от тестове Audi Q5 и Volkswagen Tayron получиха наказателни точки за агресивно поведение при челни удари. Преди това подобни забележки бяха направени за BMW iX, Land Rover Defender, NIO ES8 и Polestar 2.
В същото време Mazda CX-60 и CX-80 бяха отбелязани с усилията си да намалят агресивността на своите автомобили при сблъсъци. Тези резултати подчертават значението на отчитането на теглото на автомобилите при разработването на нови модели, тъй като приоритет трябва да бъде безопасността на всички участници в движението.