Не е тайна, че днес на пазара има доста резервни части и консумативи с неясен произход и съмнително качество. Понякога, въз основа на опаковката и външния вид, те са неразличими от оригинала, но проблемите идват по-късно, по време на употребата им. Кои авточасти се фалшифицират най-често и кои могат да навредят особено много на автомобила, ви разказваме сега.
Според данни на Roads, почти 15% от авточастите на вторичния пазар са фалшиви, като това е пряк риск за вашия автомобил, вашата безопасност и портфейла ви. Най-често фалшифицираните консумативи са: моторни масла, маслени и въздушни филтри, накладки, запалителни свещи и части по окачването на автомобила.
Причината е проста - голямо търсене, голям оборот и сравнително проста производствена технология. Визуално такива продукти са почти неразличими от оригинала, но по отношение на характеристиките те са напълно различни.
По-трудно е да се фалшифицират електронни блокове за управление, електронни модули, компоненти на кормилното управление и системите за безопасност - това изисква производствен капацитет, строг контрол и техническа документация. Следователно тези компоненти се фалшифицират по-рядко, но и в тази категория се срещат и фалшиви продукти, особено под прикритието на „рециклирани“.
Но от всички "ментета" най-голямата заплаха са фалшивите накладки и моторните масла с маслени филтри. Първата се дължи на опасния ефект върху спирането, а втората - на бързото износване на двигателя.
Често се фалшифицират и каросерийни панели, тъй като качеството им е по-трудно за проследяване. По принцип това са прости, нискотехнологични части без сложни вътрешни механизми.
Според производителите на фалшификати те не влияят пряко върху безопасността. Но фалшивите резервни части се развалят 3-5 пъти по-бързо от оригиналните. В днешно време наистина лошите фалшификати са по-рядко срещани, защото компаниите, които ги продават, се страхуват от съдебни дела и плащания за стоки с ниско качество.
Всяка фалшива резервна част обаче може да причини вреда. Основната вреда е ниското качество и следователно бързата им повреда. Изводът е очевиден: проверявайте произхода на резервните части, купувайте от доверени доставчици, избягвайте „изгодни“ оферти без подкрепящи документи.
Дори всичко да изглежда наред, некачествените резервни части могат да доведат до сериозни последствия – от повреда на автомобила до опасни ситуации на пътя. Това важи особено за ключови компоненти, като спирачна система, кормилно управление, окачване, двигател и трансмисия.