IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Защо биткойн е най-големият гаф на Tesla?

Приемането на плащания с криптовалути заличава целия екологичен принос на електромобилите

Илон Мъск, който очевидно се наслаждава на способността си да побърква финансовите пазари, наскоро обяви, че автомобилите на Tesla ще могат да се купуват и с биткойни. Това може да е просто поредният му опит да погъделичка инвеститорите, или пък добре преценен стратегически ход с оглед на факта, че самата компания вложи доста в криптовалути. Но също така, както отбелязва Bloomberg, е и най-големият гаф на водещия производител на електромобили до момента.
 
  
Илон Мъск, биткойн
  
   
Обяснението е просто: Tesla създаде репутацията си като зелена, екологична компания, бореща се за по-висока енергийна ефективност и по-малко вредни емисии. Bitcoin е тъкмо обратното на това: енергията, необходима за "добива" на биткойни и за подсигуряване на блокчейн технологията, расте от година на година и в момента надминава цялото годишно потребление на електричество във Финландия - 84 тераватчаса (и е почти три пъти над потреблението на България, 33.13 тераватчаса).

Има и друг проблем: "копаенето" на биткойни не става в страни като Финландия или Норвегия, където енергията е чиста, но скъпа. То се случва на местата, където цената на тока е ниска - и най-вече в Китай, където все още електроенергията идва основно от въглища. Цената на тока за промишлени нужди в Китай е наполовина на тази в повечето европейски страни.
    
   
биткойн, ферма
"Ферма" за добив на биткойни в Минесота, САЩ
  
  
Според повечето проучвания, нетните емисии на един електромобил като Tesla са по-ниски с около 30-40% от тези на автомобил с двигател с вътрешно горене (за целия период на ползване и като се калкулират емисиите при производството, които са по-високи при електромобилите).

Ако обаче електромобилът е купен в биткойни, изведнъж бензиновият му конкурент се оказва доста по-чист.
 
  
биткойн, цена, графика
  
   
Проблемът е най-вече в постоянно растящата цена на биткойните, отбелязва в анализ Bank of America. Тази растяща цена привлича не само все повече желаещи да ги "добиват", но и множество хакери. А защитата от тях изисква нови и нови количества енергия. Заради този фактор изчислителната мощ в мрежата на Bitcoin се е увеличила с 60% само за последната една година.

Именно Tesla носи голяма част от вината за този ръст. Причината е, че предлагането на Bitcoin е ограничено и в сравнително малко ръце. Около 3% от сметките контролират цели 95% от съществуващите биткойни. Това значи, че относително малки инвестиции могат да тласкат цените драматично нагоре. По изчисления на Bank of America са достатъчни 93 милиона долара нови вложения, за да вдигнат цената на биткойн с 1%. За сравнение за повишаването на цената на златото с 1% са нужни над 2 милиарда долара.
  
  
биткойн ферма, Япония
Ферма за добив на биткойни в Япония
  
   
Tesla през февруари обяви, че е вложила 1.5 милиарда долара в Bitcoin - което бе достатъчно да увеличи цената от около 40 000 долара до над 60 000. Според пресмятанията на Bank of America това е довело до 8.1 милиона тона нови парникови емисии.

Толкова се спестяват от замяната на 238 000 конвенционални автомобила с електрически в САЩ, и на цели 450 000 в Китай, където електроенергията е от по-мръсни източници.

От покупката на един автомобил на Tesla с биткойн се добавят директно 300 тона вредни емисии - или девет пъти повече от спестените емисии от въпросния електромобил за целия му жизнен цикъл.

0 от 500
  • #17
    2 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 3 години )
    Пълна глупост!
  • #16
    0 rate up comment 1 rate down comment
    Fusion power ( преди 3 години )
    Това не е кръчмарски спор, нали? Така или иначе сте пред компютрите/телефоните. Потърсете инфо за тези 2 фирми. Ако ви мързи и за двете, поне за First Light Fusion. Говоренето наизуст да го оставим за кръчмарските спорове. Нямам намерение да преразказвам това, което съм прочел. Който търси, намира!
  • #15
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Тинтири-минтири ( преди 3 години )
    Fusion power - Това излезе като новина преди седмица май, но ако 2030 имаме работещ студен ядрен синтез в промишлен мащаб аз ще си сложа един реактор в хола и ще си купя електричка и то не каква да е ми от тия на друсания :)
  • #14
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Fusion power ( преди 3 години )
    Електроенергия от ядрен синтез - grid-ready до 2030! Не, това не е фантастика или конспиративни теории, а надпревара, която е в ход от години! Ще спомена само 2 компании базирани в Оксфордшир, Англия: First Light Fusion и Tokamak Energy. Който е любознателен, да потърси в интернет с какво точно се занимават и последните новини около тях. Информацията не е конфиденциална. Финансирането е осигурено, имат подкрепа от държавата и академичната общност. Аз лично залагам на първата компания.
  • #13
    2 rate up comment 1 rate down comment
    Тинтири-минтири ( преди 3 години )
    До 20: Нека мислим мащабно! Изцяло ЗА съхранението на енергия - но да си мислиш, че ще стане с батерии, че така ще е евтино и чисто - забрави! Не са само домакинствата! Трябва да съхраняваш тази енергия под форма на водород и синтетично гориво произведени със зелена енергия! Водорода за производство на електричество (не говоря за клетки, а за водородни централи) и синтетичното гориво за транспорта! ТОВА Е ЕКОЛОГИЯ!!! Да копаш и правиш токсични батерии това НЕ Е ЕКО- това е престъпление!
  • #12
    2 rate up comment 2 rate down comment
    Тинтири-минтири ( преди 3 години )
    До смешки: Проблема на тия момчета е, че си мислят, че енергията идва с магия и не искат да разберат, че за всеки кВч ВЕИ трябва да се дублира с традиционен източник, който да балансира системата. И че ако искат да увеличат дела на ВЕИ, за да поема търсенето ще има свръхпроизводство и с мощностите, които балансират просто ще взривят системата.
  • #11
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Швабен зи каскен ( преди 3 години )
    До 17: Никой никакъв отпечатък не "изчиства". Гледаме емисиите за целия жизнен цикъл. Сравни емисиите и цените на кВтч във Франция (ядрена) и Германия (солари и вятър) и помисли малко над резултата.
  • #10
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Тинтири-минтири ( преди 3 години )
    До 15ти: 123 ТВч от общо 2727 ТВч в "богата" и "зелена" Европа колко процента солар прави бе пич? 4.5! Значи съм бил твърде щедър в световен мащаб да дам 3%
  • #9
    0 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 3 години )
    СО2 е 0,04.процента от атмосферата. А СО2 от човешка дейност е 5 процента от тези 0,04 процента.Т.е на 100 хиляди единици атмосфера само 2 са СО2 от човешка дейност. Все едно двама зрители на Камп ноу-стадионът на Барселона да надвикат останалите 99998 зрители .
  • #8
    2 rate up comment 2 rate down comment
    silabg ( преди 3 години )
    Когато спрете да се греете на *** и кравешки ***(индия)тогава ще говорите колко"замърсява Биткойн!Buy and HOLD!